SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dryckeskanna 11051254
nr 1105 1254
Dryckeskanna
silver, förgylld insida, London, 1751, höjd: 20 cm, vikt ca 745 g
Utrop:
10.000 kr
Såld:
8.600 kr
måndag 24 april 2017
kl 19:16:54
8.000 kr
8.400 kr
24 apr
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver